,,Ulice će uskoro ponovno oživjeti..."

Autor: Daria Gospodnetić, 8. 6. 2020.

Učenica  2. f razreda naše škole, Tereza Klečina sudjelovala je na natječaju Poezitiva za najbolji pjesnički rad učenika srednjih škola sa svojom pjesmom ,,Vremena ulice" pod mentorstvom Darije Gospodnetić, profesorice hrvatskog jezika.

Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju i ove godine raspisala je  natječaj Poezitiva za najbolji pjesnički rad učenika srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Natječaj je bio otvoren od 14. travnja do 14. svibnja 2020. Prošlo je devedeset godina od smrti ruskoga pjesnika Vladimira Vladimiroviča Majakovskog, pripadnika ruske avangarde, pionira ruskog futurizma, poetikom vrlo bliskoga njemačkom ekspresionizmu. Njegova poezija nosi predznak osporavanja ustaljenih predodžbi i normi, ali ne s ciljem njihove destrukcije, već stvaranja novog koje se opire dosadnoj i nepromjenjivoj svakodnevici. Stih njegove poeme Oblak u hlačama:  ,,...ulica se bez jezika grči – / nema na čemu da razgovara i viče", razotkriva Majakovskog kao pjesnika suvremenoga grada, pjesnika ulice kojoj lirski subjekt treba podariti glas. Učenici su pozvani da u poeziji pronađu glas za utihnule ulice snagom oblaka u hlačama – mladenačkog, buntovnog, erotičnog, vizionarskog i proročanskog poput glasa Zaratustre. U natječaju su motivirani lijepom porukom: ,,Ulice će uskoro ponovno oživjeti pa neka ožive i u poeziji koju ćemo, kad za to dođe vrijeme, poput Majakovskog, izvući iz komornih prostora u one vanjske."

Učenica  2. f razreda naše škole, Tereza Klečina sudjelovala je na natječaju sa svojom pjesmom ,,Vremena ulice" pod mentorstvom Darije Gospodnetić, profesorice hrvatskog jezika. 20 pjesama odabrano je za zbornik pjesničkih radova koji će navedena škola objaviti do kraja kalendarske godine pa tako i među njima pjesma naše Tereze. Pjesmu ,,Vremena ulice" prenosimo u cijelosti.

Tereza Klečina: Vremena ulice

Ekspandiranje

Svjetovi nam se spajaju kroz sva vremena i prostore

prve zvijezde se sudaraju