Učenici prisustvovali promociji knjige Bila sam žohar

Autor: Daria Gospodnetić, 14. 10. 2021.

Učenici i profesorice hrvatskog jezika započeli su s obilježavanjem Mjeseca hrvatske knjige. Ovogodišnja tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto je: Ajmo hrvati se s knjigom! Moto ima dvostruku konotaciju – asocira na hrvatsku književnost i na šaljiv način daje poticaj pojedincima da se uhvate ukoštac s knjigom i čitanjem (mhk.hr)

Književnica i sveučilišna profesorica Jelena Alfirević pozvala je naše učenike i profesorice hrvatskog jezika na promociju svog književnog prvijenca Bila sam žohar, psihološko i filozofsko-egzistencijalne pripovijetke koja tematizira nasilje nad ženom s naglaskom na silovanje, stoga su promociji prisustvovali zainteresirani učenici 4. a (Laura Predovan, Laura Vidaković, Lucija Milovac, Nika Zdunić, Antonia Vanjak i Anamarija Rogić) te 4. f razreda (Magdalena Pedić, Roman Pavić, Tereza Klečina, Fabijan Jurišić i Augustin Pavlović) sa svojim profesoricama Veronikom Jurković i Darijom Gospodnetić. Promocija se odlično uklopila u temu Mjeseca knjige, a nasilje je jedna od tema o kojoj uvijek treba otvoreno progovarati, posebice u odgojno-obrazovnom radu.  Naši maturanti u okviru predmeta Hrvatski jezik čitaju djelo Preobražaj Franza Kafke čiju je kafkijansku atmosferu autorica prepoznala u tematici koju obrađuje u ovom djelu, stoga su učenici, slušajući o sadržaju, književnoj teoriji suvremenog djela i njegovoj simbolici, produbili svoje znanje o intertekstualnosti. Na promociji,  koja je održana u predivnoj i prepunoj Gradskoj loži u srijedu 13. listopada u 19 sati, knjigu su predstavljali izv. prof. dr. sc. Ivica Vigato, glavni urednik; izv. prof. dr. sc. Kornelija Kuvač-Levačić, povjesničarka knjiž.; izv. prof. dr. sc. Katarina Ivon, povjesničarka knjiž.; doc. dr. sc. Diana Nenadić-Bilan, prof. pedagogije; istaknuti kazališni redatelj Vinko Radovčić i autorica Jelena Alfirević, mag. philol. croat. Zanimljivo je bilo poslušati autoričino interpretativno čitanje ključnih ulomaka, a pogledali smo i plesnu minijaturu Bol koju je izvela Bernarda Klarin u koreografiji Jasne Frankić Brkljačić, nastavnice suvremenog plesa u Glazbenoj školi Blagoje Bersa. Promocija je bila spoj znanstvenih recenzija, književnih ulomaka i plesa, a najviše nas je oduševio govor same autorice koja se prije svega zahvalila studentima i učenicima Gimnazije Vladimira Nazora koji su se odazvali promociji, a posebice dio koji ćemo za kraj i citirati: ,, Silovanje žene u knjizi svojevrsna je alegorija mjesta društva u svijetu uslijed pandemije koronavirusa, u kojem zatvorenost srca postaje naveća bolest, a svima koji se suočavaju s nasiljem važno je pokazati da nisu sami u svojoj boli. (…) važno je zaštititi ranjive skupine, ne na razini puke administracije, već iskrene ljudske emocije, koja jedina ima predilekciju mijenjati svijet.“