Radijska grupa Nazor na državnoj smotri LiDraNo

Autor: Ivana Brković Pichler, 1. 5. 2023.

I ove smo godine našu školu predstavljali na državnoj smotri LiDraNo radijskom emisijom ''Što je muškarac bez brkova?''. U Vodicama smo proveli prekrasna tri dana, od 26. do 28. travnja, sudjelujući u neopisivoj ujedinjenosti stvaralaštva mladih, pokazujući tako zajedničkim snagama da su kreativnost, mašta i propitkivanje svijeta oko sebe, još uvijek bogatstvo života učenika.
  Klikom na fotografiju, poslušajte emisiju.

Lana Šešelja, glavna urednica, i Boris Marić, snimatelj i montažer predstavili su rad naše radijske grupe Nazor i ostavili dojam na sve članove državnog povjerenstva, ali i na sve okupljene slušatelje.
Renomirani novinari, dramaturzi, glazbeni urednici i montažeri kazali su kako je naša emisija ogledni primjer toga kakva bi trebala biti radijska emisija u svim segmentima.
Oduševili smo ih odabirom i razradom teme, sjajnim odabirom glazbe koja je također služila kao potkrepa ideja iznesenih u emisiji, a pohvalili su nas i za raznolik odabir sugovornika različitih generacija što je doprinijelo dinamičnosti, ali i harmoniji emisije.
Lana je pak svojom elokventnošću i neposrednošću toliko dojmila prisutne stručnjake da su je odabrali za pridruženog člana državnog ispitnog povjerenstva zadavši joj zadatak da napravi rezime svih 10 radijskih emisija pristiglih iz svih dijelova Lijepe Naše, što je ona i učinila opravdavši povjerenje.
Emisija ''Što je muškarac bez brkova?'', postavlja to pitanje pokušavajući razbiti stereotipe i predrasude vezane uz pojam maskuliniteta koji poprima razne društvene konstrukcije o samom identitetu muškaraca: podupire se ideja ''prave'' muževnosti, a ranjivost i iskazivanje emocija, predstavljaju kao slabost. Upravo svi svjedočimo bitci za dokazivanje premoći na globalnom planu, a neiskazivanje emocija i kasnija potreba za ispoljavanjem istih, može dovesti do razorne agresije koju tematizira i Let3 kada kaže: "Mama, idem u rat!" Nismo li kao društvo svi tome krivi ukoliko ne dozvolimo da i muškarci, i žene, budu onakvi kakvi trebaju biti, ranjiva, emotivna bića?
Emisiju ''Što je muškarac bez brkova?'' s velikim entuzijazmom i voljom kreirali su Lana Šešelja, 3.c, Ramona Žunić, 3.f, Lara Čepo, 1.d i Boris Marić, 1.c, a čast biti mentoricom ovim divnim mladim ljudima, imala je prof. Ivana Brković Pichler.
No, ova emisija ne bi bila realizirana bez mnogih sudionika te im ovim putem moramo zahvaliti: učenicima 4.c razreda (i pridruženim članovima) koji su na putovanju u posjet Europskom parlamentu u Strasbourgu izdvojili vrijeme za odgovaranje na iscrpna pitanja naše novinarke Lane i time iznimno obogatili našu emisiju.
Zahvaljujemo članovima naših obitelji, a posebice didovima koji su mudro zborili kao pravi eksperti. Zahvaljujemo profesorici Sanji Fabac na stručnom objašnjenju biološke uvjetovanosti spolova, a profesorici Tei Jerkušić na sudjelovanju u anketi. Zahvaljujemo doktoru Ivici Žuveli koji je potkrijepio našu idejnu zamisao svojim riječima na posebno topao i znakovit način.
I naposljetku, zahvaljujemo svima Vama koji ćete izdvojiti svoje vrijeme za preslušavanje emisije ''Što je muškarac bez brkova?!'' ŠČ!