Radionica ,,A. B. Šimić i ja'' u sklopu projekta Hrvatski pjesnici

Autor: Daria Gospodnetić, 16. 1. 2024.

Učenici 4. f razreda sudjelovali su u trećoj radionici, u sklopu školskoga projekta ,,Hrvatski pjesnici", pod nazivom ,,A. B. Šimić i ja", koju je vodila profesorica hrvatskoga jezika Daria Gospodnetić. U radionici je sudjelovalo i petero studenata druge godine kroatistike kojima prof. dr. sc. Kornelija Kuvač-Levačić drži kolegije Dječja književnost i književnost za mlade te Teorija čitanja i razvoj čitateljskih kompetencija djece i mladih. U okviru kolegija posjećuju radionice u školama u kojima se kreativno pristupa književnom tekstu kako bi i sami naučili tekstu pristupati na takav način.

Nakon čitanja Šimićeve pjesme ,,Opomena", učenici su izdvajali mudru misao koju su najviše doživjeli kao svoju individualnu opomenu, a ujedno su Šimiću odgovorili na opomenu: ,,Čovječe pazi / da ne ideš malen / ispod zvijezda", i pojasnili na koji način oni sami planiraju kročiti životom i samostvariti se: ,,Postat ću najbolja verzija sebe, a u malim stvarima i u pomaganju drugima, pronaći ću zadovoljstvo." M. P.
Potom su promišljali o pisanju pod pseudonimom te se upoznali sa stvaralaštvom anonimnog pjesnika Svena Adama Ewina te prednostima pisanja poezije na Facebooku. Upoznali su se s njegovom tehnikom poetskog dijaloga odnosno vesova uspoređujući Šimićevu pjesmu ,,Pjesnici" i pjesmu ,,Pjesnik" Svena Adama Ewina koju je napisao odgovarajući Šimiću na njegovu pjesmu. I učenici su se okušali u vesov tehnici pišući vlastite stihove o pjesnicima čemu je prethodio i razgovor o tomu što su pjesnici, je li to talent i može li svatko biti pjesnikom. ,,Jer pjesnici imaju ono nešto, imaju dušu, imamo je i mi, ali je skrivamo od straha. Njih strah ne vodi. Vodi ih želja, strast i ljubav za neotkrivenim, neostvarenim, nemogućim..." N. P.
Posljednja aktivnost sastoji se od pisanja haiku pjesme posvećene A. B. Šimiću na način da se koriste karakteristični motivi njegove poezije:
,, Antun B. Šimić
treptaj svjetlost zvijezda
pjesnik nutrine"
Osim upoznavanja različitih tehnika pjesničkog izražavanja i kreativnog pristupa književnom tekstu, cilj projekta i svih radionica jest popularizirati poeziju kod mladih, za koju i oni sami kažu da je marginalizirana kao umjetnost, i potaknuti ljubav prema stihovima. Poezija nas podsjeća da u svojim mislima i emocijama nismo sami. Kako kaže Sven Adam Ewin u svojoj pjesmi ,,Pjesnik": ,,Pjesnik te neće ostaviti sama. / On je sa svima, a u samoći."