Anglizmi u svakodnevnom govoru mladih

Autor: Daria Gospodnetić, 27. 3. 2024.

U okviru Otvorenih dana Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja Sveučilišta u Zadru našu školu posjetila je izv.prof.dr.sc. Slavica Vrsaljko i održala je zanimljivo predavanje ,,Anglizmi u svakodnevnom govoru mladih". Naši maturanti 4. e i 4. f razreda, zajedno sa svojim profesoricama hrvatskoga i engleskoga jezika Veronikom Jurković Lončar, Darijom Gospodnetić, Antonijom Baričević i Mateom Maraš, aktivno su sudjelovali u predavanju i zadacima koje je profesorica Vrsaljko osmislila i kojima im je nastojala osvijestiti učestalost korištenja engleskih riječi, a da toga često nisu ni svjesni.

Nakon uvodnog dijela i podsjetnika o početcima pismenosti i svih idioma koji čine hrvatski jezik, maturante je podsjetila i na nedavno obrađeno gradivo jezičnoga posuđivanja s naglaskom na tuđice, usvojenice, prilagođenice i strane riječi koje se aktivno koriste u našem jeziku. Objasnila nam je moguće razloge za atraktivnost engleskih riječi u hrvatskome jeziku i zašto se mladi danas na engleskom lakše i brže izražavaju.
Maturanti su imali priliku na internetu istražiti engleske riječi i zamjene na hrvatskom jeziku te ocijeniti koji izraz bi prihvatili kao zamjenu, a koji ne. Također, prikazala je najčešće kratice koje mladi koriste iz engleskoga jezika te su maturanti navodili svoje primjere iz svakodnevne komunikacije.
Zaključnim riječima, profesorica je pokušala osvijestiti buduće akademske građane o ugroženosti hrvatskoga jezika pred engleskim te važnosti korištenja hrvatskih zamjena te očuvanja hrvatskoga jezika. Zahvaljujemo profesorici na izvrsnom predavanju.