Državno natjecanje iz biologije održano u našoj školi

Autor: Milomir Menciger, 17. 4. 2013.

Naša škola bila je od 14. do 16. travnja 2013. domaćin Državnog natjecanja iz biologije.

Na ovogodišnjem Državnom natjecanju iz biologije natjecalo se ukupno 124 učenika: njih 62  u znanju, a 62 u kategoriji istraživački rad.  Osim učenika ugostili smo i 68 mentora i 32 člana Državnog povjerenstva. Na svečanom otvorenju u hotelu Donat uzvanike su pozdravili ravnatelj škole Rade Šimičević , predstavnik Zadarske županije -pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Ivan Šimunić, predsjednica Državnog povjerenstva Anđelka Plenković-Moraj i pomoćnik ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje Vlade Matas.

Tri dana u našoj školi vladao je duh aktivnosti i znanja. Učenici koji su se natjecali u znanju, osim pismenog ispita (testa) morali su riješiti i praktični rad (pokus) u kategorijama 7. i 8. razreda osnovne škole te 1., 2., 3. i 4. razreda srednje škole. Natjecanje samostalnih istraživačkih radova  bilo je u istim kategorijama, a njih su učenici predstavili putem pisanog rada, plakata i PP prezentacije. Ukupno je bilo 39 radova, a neki od njih su: Utjecaj glazbe na zamorčiće, Antibiotici iz prirode, Turkestanski brijest u Dalmaciji, Antibakterijsko svojstvo luka, Utjecaj umjetne svijetlosti na biljke, Utjecaj umjetnih mamaca na populaciju šarana i amura, Učinak acetilsalicilne kiseline na brojnost populacije vinske mušice, Zmije i njihovo palucanje jezikom....

Posljednjeg dana natjecanja svi sudionici imali su organiziran izlet u Park prirode Vransko jezero, najveće prirodno jezero u Hrvatskoj koje je nedavno uvršteno na Ramsarski popis močvarnih područja, tj. važnih ornitoloških rezervata.

Na zatvaranju natjecanja 16. travnja 2013. organizatori i gosti su nam zahvalili na domaćinstvu i dobroj organizaciji.  Brojni djelatnici škole bili su aktivni i pridonijeli uspjehu ovog natjecanja. Posebno treba istaknuti naše učenice i učenike domaćine („hostese“) koji su sva 3 dana bili na usluzi i pomoći svim sudionicima natjecanja.

Natjecanje je održano  prema predviđenom programu natjecanja, a rezultati su slijedeći:

slika 1: zbor naše škole na otvaranju natjecanja

slika 2: učenici domaćini na info pultu u hotelu Falkensteiner