Dan sjećanja na Vukovar i Škabrnju

Autor: Rade Šimičević, 18. 11. 2014.

Na današnji dan prije 23 godine hrvatski narod  zadesila je najveća tragedija u novijoj povijesti. Bitka za Vukovar je najveća i najteža bitka u Domovinskom ratu. Vukovar je bio pod opsadom 87 dana od strane tzv. Jugoslavenske narodne armije i četničkih paravojnih postrojbi. Bitka je završila 18. studenoga 1991. godine neusporedivim razaranjem Vukovara i brojnim ubojstvima i progonom hrvatskog stanovništva.

Vukovar nije samo Grad, on je simbol svehrvatske obrane, junaštva i žrtve za slobodnu i samostalnu  Republiku Hrvatsku.

Poštujući Vukovar, njegovu patnju, njegovu žrtvu i njegove junake , poštujemo sve žrtve i junake Domovinskog rata diljem Lijepe naše.

Tu u našoj neposrednoj blizini, na isti dan, izvršen je brutalni masovni zločin nad nevinim žrtvama Škabrnje. Nigdje kao u Vukovaru i Škabrnji hrvatski narod nije za slobodu ispio toliko krvavih kaleža.

Poštujući nemjerljivu vukovarsku žrtvu poštuju se, skupa s njom, sve žrtve u Domovinskom ratu od Vukovara do Škabrnje, od Dubrovnika do Gospića, od Osijeka do Šibenika, od Zadra do Karlovca.

Domovinski rat i žrtve koje je pretrpio hrvatski narod nikad ne smiju pasti u zaborav.

U tom smislu Vukovar postaje trajni i univerzalni simbol, ne samo stradanja, rata i razaranja, nego trajne ljudske potrebe za mirom i nesmetanim razvitkom kao što je tijekom povijesti postala i znamenita vučedolska golubica.

U sklopu spomen akcije  I u mom gradu Vukovar svijetli  u holu škole bit će  danas zapaljena svijeća u znak sjećanja i odanosti prema Vukovaru i njegovim žrtvama. Upaljenom svijećom šaljemo poruku zajedništva svih građana Hrvatske, da jedno malo svjetlo može proizvesti plamen ljubavi i dobrote za sve hrvatske branitelje i za sve koji su dali svoje živote da bismo mi danas živjeli u slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj.