Cilj projekta promovirati je zadarsku kulturnu i povijesnu baštinu i predstaviti Zadar kao važno povijesno kulturno, političko i umjetničko središte. Na vizurama grada Zadra vidljive su prepoznatljive, uglavnom sakralne građevine koje imaju ne samo umjetničku vrijednost nego se vežu i za bitne povijesne događaje i značajne osobe. O svakom spomeniku povijesne baštine napisan je tekst temeljen na rezultatima istraživanja, fotografijama su istaknute specifičnosti, a videouratcima dobiva se potpuniji uvid u zadarsku baštinu. Rezultati istraživanja predstavljaju se na plakatima i tiskanim brošurama. Radeći na ovom projektu, učenici povezuju zadarsku kulturnu baštinu s povijesnim događajima, a rezultate svojih istraživanja prezentiraju postavljenjem izložbi i tiskanjem brošura na hrvatskom i više jezika EU koje bi zadarske učenike i širu javnost upoznale sa značajem Zadra u povijesti.
Vjerojatno najpoznatija zadarska građevina je crkva sv. Donata koja ima svoje mjesto u povijesti umjetnosti kao tipičan primjer predromanike, ali je malom broju ljudi poznata uloga biskupa Donata iz Zadra koji je posredovao u sukobima Franačke i Bizanta. Samostan benediktinki sv. Marije, poznat po čuvanju neprocjenjive zlatarske baštine, Zlata i srebra Zadra, vezan je i uz hrvatskoga kralja Petra Krešimira IV. a na zvoniku crkve nalazi se i natpis hrvatsko – ugarskog kralja Kolomana, prvog vladara personalne unije Ugarske i Hrvatske. Ove građevine nalaze se na očuvanim ostatcima rimskoga foruma. Za Zadar je bio vezan i kralj Ludovik Anžuvinac čija je supruga Elizabeta iz obitelji Kotromanić financirala stvaranje škrinje sv. Šimuna, sveca čije se neraspadnuto tijelo čuva u Zadru, a koji se spominje u Novom zavjetu. Sama škrinja smatra se remek djelom gotičkog zlatarskog umijeća a značajna je i kao povijesni izvor jer su na njoj reljefno prikazani povijesni događaji i osobe. Ludovik Anžuvinac u Zadarskoj crkvi sv. Frane potpisuje Zadarski mir nakon kojeg se Venecija povukla s hrvatske obale. Zadarske zidine su pod zaštitom UNESCO-a, a nakon prestanka obrambene funkcije na dijelovima fortifikacija. nastaju prvi zadarski perivoji. Na plakatima i brošurama nalaze se QR kodovi koji vode na internetske stranice škole na kojoj je objavljen video materijal i prijevodi popratnih tekstova. Izrađeni materijali mogu se koristiti i u međunarodnoj suradnji škole. Brošure bi poslužile kako bi se projektni partneri u međunarodnoj suradnji, ali i lokalna javnost, upoznali sa zadarskom i hrvatskom povijesnom baštinom. Cilj projekta je i razvijanje svijesti o potrebi očuvanja povijesne baštine kao bitne odrednice u prepoznatljivosti naroda i zavičaja.
Učenici koji su sudjelovali u projektu i izrađivanju sadržaja su sljedeći:
Lara Čepo, Éléna Buricand, Katarina Mišlov, Ela Palčić, Vita Savić, Zola Ušalj (2. d)
Babara Ena, Ivano Bukvić, Đina Medić, Juliana Papeša, Melani Pavlović, Dunja Savić (2. e)
Donata Čirjak, Ema Erceg, Ema Meštrović, Mihaela Nekić, Dora Donatella Stevanović (2. f)
Čestitke svim učenicima i profesoru povijesti Igoru Artiću koji je mentor učenicima.
Rezultat projekta može se pogledati na sljedećoj internetskoj stranici (uključuje slike, tekstove na hrvatskom i stranim jezicima te videouratke)
Virtualno prošetajte izrađenom stranicom skenirajući QR kodove iza kojih se kriju obrađene znamenitosti
Crkva sv. Krševana
Crkva sv. Šime
Perivoj Vladimira Nazora
Zadarska katedrala
Perivoj kraljice Jelene
Crkva sv. Donata
Zadarski bedemi
Crkva sv. Frane
Crkva sv. Marije