Učenice se plasirale na državnu Smotru biosigurnosti - biozaštite

Autor: Administrator , 20. 3. 2024.

Smotra biosigurnosti – biozaštite, smotra je učeničkih istraživačkih radova učenika koji sudjeluju u projektu Biosigurnost i biozaštita kao izvannastavnoj aktivnosti u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj.

Učenici u svojim školama u sklopu izvannastavne aktivnosti i projektne nastave izrađuju znanstvene postere koji su rezultat njihova istraživačkoga rada te ih prezentiraju na smotri. Od ove godine smotra je postala međunarodna, a kao zemlja partner uključila se Bosna i Hercegovina. Međužupanijska smotra provodi se u tri regije, a splitska osnovna škola Mertojak, 28. veljače 2024. bila je domaćin Regije Jug u kojoj su učenici dalmatinskih županija. Učenike i njihove mentore u Splitu pozdravila je ravnateljica škole domaćina Ines Budić te Tamara Banović predsjednica Međužupanijskog Povjerenstva za provedbu Smotre, dok su se video vezom javile ravnateljica Klinike za infektivne bolesti ,,D.Fran Mihaljević” Alemka Markotić i znanstvena voditeljica projekta dr. Ljiljana Žmak. Nakon izlaganja istraživačkih radova ispred Međužupanijskog povjerenstva Biosigurnost i biozaštita, bio je organiziran posjet Prirodoslovnom muzeju, Split.

Gimnazija Vladimira Nazora treću godinu zaredom uključena je u projekt. U projektu sudjeluju učenice trećeg razreda Ena Čakarun i Laura Mičić, pod vodstvom mentorice, profesorice Maje Mišković. Učenice su imale zadatak napraviti istraživački rad na jednu od zadanih tema po određenim pravilima objavljenim na stranicama AZOO-a, napraviti poster po uzoru na znanstveni, veličine 70 cm x 100 cm i izložiti ga Povjerenstvu u vremenu od 5 do 7 minuta. Odabrale su temu Koliko nas maske štite od prijenosa zaraze? Vrlo su uspješno predstavile svoj rad i školu.
Postigle su izvrstan uspjeh i plasirale se na Državnu smotru koja će se održati u Varaždinu od 24. – 26. travnja 2024.
Voditeljica projekta: Maja Mišković, prof.